Dla

Rodzica

Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące aktualnych cen i szczegółów, które powinien znać każdy rodzic decydujący się na zapisanie swojego dziecka do przedszkola.

Proces adaptacji w przedszkolu

JAK WYGLĄDA PROCES ADAPTACJI W NASZYM PRZEDSZKOLU?

PIERWSZY ETAP ADAPTACJI- SPOTKANIA Z UDZIAŁEM RODZICA I DZIECKA

W EkoPuchatku wiemy, jak trudnym i różnorodnym etapem dla całej rodziny jest adaptacja dziecka. By pomóc Państwu i naszym najmłodszym podopiecznym, uatrakcyjniliśmy proces adaptacyjny i wzbogaciliśmy go w nowe aktywności, które zachęcą dzieci do przychodzenia w mury naszej placówki 🙂

Podczas kilkudniowych, popołudniowych spotkań z nauczycielami, osobami, prowadzącymi w naszym przedszkolu zajęcia dodatkowe- językowe, ruchowe, taneczne oraz z innymi uczestnikami procesu adaptacyjnego, dzieci z zachwytem poznają bogactwo przedszkolnych zajęć! 

Spośród oferty zajęć wybraliśmy te, które pozwalają dzieciom wszechstronnie się rozwijać! W czasie codziennych spotkań każdy znajdzie coś dla siebie i wraz z Rodzicem, nowymi kolegami i wychowawczyniami pozna otoczenie i będzie doskonale się bawić. Ta ostatnia kwestia jest dla nas najważniejsza- chcemy, by dzieci kojarzyły EkoPuchatka z cudowną zabawą i z bezpiecznym miejscem, do którego wstęp ma także Rodzic 🙂

drugi etap adaptacji- samodzielny pobyt dziecka w przedszkolu

Teraz, kiedy Twoje dziecko zapoznało się już z nowym otoczeniem, nadszedł czas, by spróbowało odnaleźć się w docelowej grupie dzieci. Ten etap wymaga od Ciebie- Drogi Rodzicu- ogromnej cierpliwości i sporego opanowania. Pierwsze rozstania z Rodzicami mogą być trudne, dlatego obserwując dostosowywanie się dzieci do nowego środowiska, opracowaliśmy 12-godzinną adaptację. Tym sposobem każde z dzieci może w indywidualny sposób i w odpowiednim dla siebie czasie przejść proces adaptacyjny, ze stopniowym wydłużaniem czasu pobytu w przedszkolu 🙂 Nie zrażaj się, kiedy adaptacja potrwa dłużej, niż przewidywałeś. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości, porozmawiaj o tym z nauczycielem Twojego dziecka. Każda z naszych cioć jest doświadczona w tym temacie i bardzo empatyczna, chętnie udzieli rad, wesprze i rozwiąże każdą kłopotliwą sytuację.  

Cały proces adaptacji opiera się na wzajemnym zaufaniu i poczuciu komfortu każdego z uczestników. Kiedy udaje się nawiązać pełną ufności i współpracy więź Rodzica z Nauczycielem, wtedy można w pełni świadomie rozpocząć adaptację dziecka do przedszkolnej codzienności. Dziecko wyczuwa emocje, przyjmuje na siebie uczucia dorosłych. Zaaklimatyzuje się szybciej, kiedy będzie odczuwać spokój i będzie pewne, że trafiło do bezpiecznego miejsca, pełnego ciepła i zrozumienia. 

Wspólnie zadbajmy o to, by dziecko czuło się komfortowo 🙂